5.edycja Festiwalu Chrzęsne - Literackie Serce Mazowsza - podsumowanie
Przyjaciele Pałacu w Chrzęsnem
Tegoroczna, piąta edycja edukacyjnego Festiwalu Chrzęsne – Literackie Serce Mazowsza miała nietypowy i ograniczony przebieg z powodu panującej pandemii SARS-Cov-2 i zaostrzonych restrykcji sanitarnych.
Zaczęliśmy „chrzęścić” 19 października podczas spotkania ze zmarłym niedawno i uwielbianym przez dzieci i młodzież p. Arkadiuszem Szarańcem – dziennikarzem i ekologiem, zafascynowanym przyrodą, laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Dzieci z jednej ze szkół powiatu wołomińskiego w przypałacowym parku słuchały opowieści p. Arkadiusza o języku, jakim „mówi” do nas przyroda czy o dokarmianiu zwierząt.
Link do wydarzenia: https://tiny.pl/7ss6p.
Drugi dzień Festiwalu to spotkanie z Anną Walentynowicz, której biografię przybliżały aktorki Halina Łabonarska i Dominika Ostałowska. Na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa pt. „Walentynowicz, Anna szuka raju” młodzież z wołomińskiego Ekonomika mogła pogłębić swoją wiedzę o strajkach w Gdańsku w 1980 r. i legendzie „Solidarności” – Annie Walentynowicz. Adaptacji tekstu książki dokonał Piotr Rowicki, całość wyreżyserował Piotr Ratajczak, a muzykę skomponował Piotr Łabonarski. W roli Anny Walentynowicz w młodszym okresie jej życia wystąpiła Dominika Ostałowska, a późniejsze lata odtworzyła Halina Łabonarska.
Link do filmu: https://www.facebook.com/104997601338280/videos/2715320458684205
Trzeci dzień festiwalowy w pałacu to spotkanie z językoznawczynią i Prezesem Rady Języka Polskiego prof. Katarzyną Kłosińską, która opowiadała o wybitnym językoznawcy Walerym Pisarku, zmarłym w 2017 r., o mowie nienawiści i jej konsekwencjach. Podczas warsztatów językowych młodzież wspólnie z Mateuszem Adamczykiem i Ewą Lipowicz zastanawiali się, czy można mówić tak, żeby nas rozumiano, czy język łączy, czy dzieli. Czy mówiąc, komunikujemy się z innymi? W tym dniu dzieci miały też okazję, aby spotkać z najbardziej poczytnym autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Dzieci zadawały mnóstwo pytań pisarzowi, były ciekawe, skąd czerpie pomysły do swoich książek.
Link do wydarzenia: https://tiny.pl/7s6hv
Cały projekt powstał przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury i został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Jesteśmy w kontakcie
Ps. Będzie nam miło, jeśli tymi wieściami będziecie się dzielić ze znajomymi. Niech wieści wędrują w świat
Pałac w Chrzęsnem
Tel. 29 757 29 50
e-mail: palac@palacwchrzesnem.pl