3. Miłośniczka gór
Uwielbiała góry. W 1899 roku zdobyła wraz z mężem nasze Rysy, na których, co warto pamiętać, nie było jeszcze szlaków turystycznych, a sama wspinaczkę odbyła w długiej sukni. Spędzała też dużo czasu ze swoim przyjacielem, niejakim Albertem Einsteinem, szlajając się po Alpach.
4. W podróż poślubną na rowerze
Swoją podróż poślubną z Piotrem Curie spędzili na rowerach, objeżdżając północną Francję. Nie przykładajcie do tego dzisiejszej miary - wtedy rower był dziwolągiem, a już dziewczyna na nim, prawdziwym końcem świata! Do tego Maryśka sama skróciła sobie, dla większej swobody pedałowania, sukienkę i to podobno zdecydowanie ponad akceptowalne wtedy normy. I jeździła bez kapelusza, bosz!
5. Napromieniowana od zdjęć rentgenowskich
Śmierć Marii Skłodowskiej - Curie przez długie lata wiązana była ze skutkami napromieniowania jonizującego podczas wieloletnich badań nad radem, polonem i uranem. Faktem jest, że wszystkie jej rzeczy osobiste są skażone izotopem radu, notatki są przechowywane w ołowianych pojemnikach, a ona sama leży w ołowianej trumnie, niemniej naukowcy skłaniają się teraz do poglądu, że główną przyczyną anemii o przebiegu piorunującym, na którą zmarła było promieniowanie przy robieniu zdjęć rentgenowskich, których wykonała tysiące, pomagając rannym podczas wojny. A ponieważ jedno naświetlanie trwało wówczas prawie godzinę, więc dawka napromieniowania była naprawdę olbrzymia. Aha, żeby to nie umknęło żadnemu z nas: Maria była świadoma konsekwencji, bo w końcu za tę wiedzę dostała nagrodę Nobla, ale nie zmieniło to jej przekonania, że cierpiącym i słabym należy pomagać za każdą cenę. I za to ma u nas dożywotni szacun!
Na podstawie: https://www.womenshealth.pl/lekcja-zycia/Szatan-nie-baba-7-ciekawostek-z-zycia-Marii-Sklodowskiej-Curie-ktore-zmienily-wiek-XX,13096,1
To tylko kilka ciekawostek z życia Marii.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Nauczyciel chemii
- Klaudia Karolak