W dniu 30.04.2025 r. razem z całą Społecznością szkolną zgromadziśmy się na placu przed szkołą, aby świętować 500-lecie wsi Miąse.
Pierwsza informacja o Miąsem została zapisana w dokumencie sprzedaży sporządzonym w języku łacińskim datowanym na dzień 1 maja 1525 r. - historia wsi jednakże może sięgać nawet XV wieku. Niestety żaden z zachowanych wcześniejszych dokumentów o niej nie wspomina. Należała wówczas do szlachetnego Mikołaja Sobikowskiego, który posiadał te tereny i okoliczne miejscowości położone w ziemi warszawskiej na mocy prawa książęcego. Przez te wszystkie lata właścicielami Miąsego byli ludzie, o których dziś moglibyśmy powiedzieć, że są z pierwszych stron gazet, ponieważ byli to ludzie ściśle powiązani z historią Polski – Pisarze ziemscy, Sędziowie Pokoju, Deputowany do Sejmu i Sekretarz Izby Poselskiej, Generałowie i inni dowódcy wojskowi, uczestnicy kampanii napoleońskiej, uczestnicy powstania listopadowego, patrioci i uczeni, którzy przyczyniali się do wielkości naszego kraju będącego pod zaborami… Historia tej wsi to nie tylko daty i wielkie nazwiska, to przede wszystkim codzienne losy mieszkańców, ich trud i marzenia, codzienność i poświęcenie.
Z tej okazji przy naszej szkole zostało posadzone Drzewo Pamięci oraz postawiony został pamiątkowy kamień wraz z tabliczką, aby dodatkowo podkreślić znaczenie tego jubileuszu. Dzięki nim możemy spojrzeć na przeszłość, docenić nasze dziedzictwo i zainspirować się do dalszego rozwoju.
Bardzo dziękujemy Państwu Emilii i Danielowi Charyszom za podarowanie kamienia oraz Panu Mirosławowi Sobczakowi za przetransportowanie go do szkoły.
Klaudia Karolak