PROGRAM PROJEKTU
I. Teoretyczna Lekcja Historii z czasu okupacji, które zostaną przedstawione cztery wydarzenia historyczne.
a) Powstanie Armii Krajowej
b) Znak Polski Walczącej- "Kotwica".
c) Okupacja-nasi rówieśnicy.
d) Struktury państwa podziemnego "Tajne Komplety".
Nowoczesna forma warsztatów historycznych ma zainteresować odbiorców tematem przeszłości, zainspirować postawą patriotyczną pokoleń walczących o Niepodległość Polski w II wojnie światowej
oraz przekazać najważniejsze informacje o treści historycznej i patriotycznej.
Zadaniem projektu jest wykształcenie u młodych odbiorców spójnej wizji naszej przeszłości, z logicznym ciągiem wydarzeń natury przyczynowo -skutkowej.
Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" realizuje zadania w ramach uświetnienia i krzewienia polskich wartości, obyczajów, historii oraz szerzenia postaw patriotycznych
a także uświadamia społeczeństwu o nieznanych aspektach historii swojej ojczyzny w walkach o niepodległość. Zwiększenie popularności i atrakcyjności polskiej wojskowości.
Kształtowanie świadomości historycznej. Warsztaty te mają na celu pokazać zaangażowanie i braterstwo młodych Polaków harcerzy z różnych organizacji młodzieżowych
w walce o wolność stolicy w akcji Burza. Losy pokolenia Kolumbów Polaków czasu II Rzeczpospolitej.
II. Warsztaty krawieckie.
Szycie opasek biało-czerwonych na epokowych maszynach na korbkę z 1916 roku. Opaska jest własnością uczestnika pikniku.
III. Szpital Polowy
Można również nauczyć się podstawowych zasad "sanitarnych", poznać medykamenty (łóżko, nosze, torby sanitariuszek , umundurowanie.....), używane podczas okupacji i Powstania Warszawskiego.
Zaprezentujemy techniki bandażowania, opatrzymy rannego oraz przeniesiemy go na noszach i dostarczymy do Szpitala Polowego.
Udział kobiet w Powstaniu Warszawskim często jest marginalizowany i umniejszany. Należy jednak zaznaczyć, iż także one odegrały ogromną rolę w tej nierównej walce z okupantem.
Kobiety w Powstaniu Warszawskim były sanitariuszkami, kucharkami, łączniczkami, minerkami, żołnierkami oraz peżetkami -to te, które należały do organizacji Pomoc Żołnierzowi.
Nie zabrakło także kobiet – szeregowych żołnierzy, które walczyły z bronią w ręku (Magdalena Grodzka- Gużkowska była strzelcem wyborowym). Sanitariuszki poświęcały się zostając przy rannych i umierających w szpitalach.
Były prawdziwymi bohaterkami.
IV. Zajęcia z musztry – dyscypliny wojskowej oraz rekonstruktorzy będą przedstawiać swoje umundurowanie , wyposażenie wojskowe i eksponaty.
Zajęcia z naziemnej linii łączności. Podłączanie telefonów polowych.
Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmujemy:
- telefonicznie pod nr 501-981-346
- na adres email fabryczka@powiat-wolominski.pl
· 9 maja zapisy dla przedszkoli
· 10 maja zapisy dla szkół podstawowych
· 11 maja zapisy dla szkół średnich
Koszt warsztatów
- 40 zł / uczestnik
- w cenie 3 h zajęć zgodnie z programem i ciepła, pożywna zupka.