AKTUALNOŚCI
Warsztaty stolarskie w CKSiR w Tłuszczu!
Konkurs plastyczny pn. "Nasz przyjaciel bóbr"
Konkurs "Ortografia z Pitagorasem"
Kochana Babciu, Kochany Dziadku...!
Kochana Babciu w dniu Twojego święta, życzę byś była zawsze uśmiechnięta.
Ty drogi Dziadku miej uśmiech na twarzy, niech Ci się spełni wszystko, o czym marzysz!
Mimo, iż styczeń jest miesiącem zimowym, to właśnie w tym czasie obchodzone są dwa święta, podczas których każdemu robi się cieplej na sercu - to oczywiście Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji 23 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość pod pieczą p. Emilii Suchockiej. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego i klas I-VIII przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na który złożyły się bardzo wzruszające wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając wszystkich gromkimi brawami. Cudowni artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Uczniowie i rodzice przygotowali słodki poczęstunek w postaci ciasta. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci i uczniowie, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
21
Terminy rekrutacji - Zarządzenie Burmistrza Tłuszcza
Szanowni Rodzice,
Burmistrz Gminy Tłuszcz - Pan Paweł Bednarczyk 31.01.2023 r. wydał Zarządzenie w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Tłuszcz na rok szkolny 2023/2024.
W najbliższym czasie zamieścimy na naszej stronie (zakładka: Rekrutacja 2023/2024) szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji oraz wzory wymaganych dokumentów.
Dyrektor ZS w Miąsem
mgr Renata Tymińska
Oferta warsztatów Wielkanocnych w Fabryczce w Wołominie
Szanowni Państwo,
Tak bardzo przez Was wyczekiwane warsztaty wielkanocne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych startują!
Zapisz się już dziś!
Liczba miejsc ograniczona.
-Prowadząca Emilia - zapisy na warsztaty z palemek pod numerem telefonu 881-621-929.
- Prowadząca Klaudia - zapisy na warsztaty z figurek drewnianych lub glinianych pod numerem telefonu 799-073-366.
Pozdrawiamy,
Zespół Powiatowego Centrum Kultury FABRYCZKA
"Bezpieczne Ferie"
„You Can Dance 2” – zapraszamy do udziału w konkursie!
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki zapraszamy uczniów do udziału w konkursie TVP „You Can Dance 2”. Przedsięwzięcie jest skierowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, a jego celem jest propagowanie aktywności fizycznej. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
Zadanie konkursowe polega na zorganizowaniu w klasie grupy tanecznej i udokumentowaniu jej występu. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 19 lutego br. za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://youcandance.tvp.pl/konkurs.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie programu https://youcandance.tvp.pl/konkurs oraz w mediach społecznościowych.
Rocznica urodzin naszej patronki Zofii Solarzowej!
8 lutego przypadła 121. rocznica urodzin patronki naszej szkoły – Zofii Solarzowej. Zofia Solarzowa miała niezwykłe i niebanalne życie – była wybitną postacią, wielkim pedagogiem, ludowcem a przede wszystkim niezwykłą kobietą. Bardzo oddana działalności oświatowej, pionierka oświaty ludowej, twórczyni teatru ludowego… Na Uniwersytecie Ludowym wykładała wiedzę o literaturze i kulturze polskiej oraz wiedzę z języka polskiego. Prowadziła wykłady o rodzinie, poruszając problemy dotyczące również stosunków rodzinnych na wsi, etyki społecznej i moralności. Uczyła dziewczęta malowania i wyszywania zdobniczego oraz prowadziła też gimnastykę na żeńskich kursach. Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o broszury „Dzieło Ignacego i Zofii Solarzów. 100 lat uniwersytetów ludowych” dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, za co serdecznie dziękujemy!
Policja w szkole - Zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany i zasłużony czas zimowego wypoczynku! Od 13 lutego w naszym województwie rozpoczynają się ferie zimowe. Część z nas będzie wyjeżdżała na zimowiska, a część pozostanie w domu. Bez względu na miejsce pobytu nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa.
3W dniu 08.02.2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszami Policji - asp. Elżbietą Danielską i mł. asp. Marcinem Osmanem. Tematem przewodnim prelekcji było bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku.
Zaproszeni goście przypomnieli nam o zagrożeniach czyhających na nas w trakcie ferii zimowych, powiedzieli też jak ich unikać. Policjanci omówili ze wszystkimi uczniami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegli również przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach. Ostrzegli przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusze udzielili wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Ważną częścią naszego spotkania , był także temat bezpieczeństwa w sieci.
Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek gości. Pamiętajmy, że tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą nam cieszyć się wolnym czasem oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Konkurs plastyczny z okazji "Dnia Bezpiecznego Internetu"
Konkurs plastyczny KIERUNEK-BEZPIECZEŃSTWO!
Klasa II brała udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach projektu Kampania Kolejowa ABC Kierunek-Bezpieczeństwo. Pracę wykonaną na konkurs można podziwiać w sali klasy II. W podziękowaniu za udział uczniowie otrzymali upominki.
„GENEALOGIA – skąd przychodzimy?”
W klasie 8b została przeprowadzona lekcja dotycząca poznawania historii własnej rodziny. Uczniowie dowiedzieli się w skrócie czym jest genealogia, poznali różnice pomiędzy drzewem genealogicznym, a wywodem przodków oraz w jaki sposób należy je tworzyć. Poznali różne sposoby prezentowania własnych przodków oraz zobaczyli jak wyglądały szlacheckie wywody. Zobaczyli ilu przodków, patrząc na kolejne pokolenia, mieli oraz poznali pojęcie „ubytek przodków”. W trakcie zajęć każdy miał za zadanie stworzyć własny wywód przodków – okazało się jednak, że nie każdy uczeń potrafi podać, jak nazywali się jego pradziadkowie…
1Tworzenie drzewa genealogicznego to doskonały sposób na poznanie wielu historii rodzinnych. Zwiększa ono świadomość dotyczącą przeszłości własnej rodziny, która przecież była spleciona z ważnymi wydarzeniami historycznymi.
Rozmawialiśmy o tym, jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć. Obejrzeliśmy jak wyglądają stare fotografie i jakie informacje można z nich wyczytać.
Ciekawym punktem zajęć było poznanie aktów urodzeń, ślubów i zgonów zapisanych w języku rosyjskim, niemieckim i po łacinie. Uczniowie dowiedzieli się przy okazji dlaczego te dokumenty były pisane w innym języku niż polski oraz w jaki sposób dzisiaj możemy do nich dotrzeć.
Mam nadzieję, że uczniowie złapali bakcyla genealogicznego i rozpoczną własne poszukiwania przodków!
"Podobno nic nie mija bez śladu...
Nie mamy czasu by ze sobą rozmawiać,
a powinniśmy zdać sobie sprawę, że pamięć
o historii rodziny stanowi nasze życie, a życie bez pamięci jest niczym.To już ostatni moment... bo dzisiaj nie mamy czasu, jutro nie będzie się nam chciało...
a pojutrze to nas już nie będzie..."Klaudia Karolak
Tydzień Karnawałowy!
TYDZIEŃ KARNAWAŁOWY
06.02.2023 r. – 10.02.2023 r.
Z okazji zbliżających się ferii zimowych zapraszamy do wspólnej zabawy!
PLAN TYGODNIA:
06.02. PONIEDZIAŁEK – Dzień lat 90-tych (ubieramy się w stylu tamtych lat).
07.02. WTOREK – Dzień piżamy i/lub kapci (możesz założyć piżamę i/lub kapcie do szkoły).
08.02. ŚRODA – Dzień szalonej fryzury.
09.02. CZWARTEK – dyskoteka – Dzień idola/dzień przebierańców.
10.02. PIĄTEK – Dzień bez plecaka. (przynosimy książki, zeszyty i przybory szkolne w różnych pudełkach, koszykach, reklamówkach, workach, torebkach, garnkach itp.)
BAW SIĘ Z NAMI!
Zaprasza Samorząd Uczniowski!
The Voice Of Powiat w Fabryczce w Wołominie!
Już niedługo startuje IV edycja Konkursu The Voice of Powiat!
Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży od 7 do 18 lat.
Twoją pasją jest muzyka i śpiew, marzysz o występach
na scenie i rozwijaniu swoich umiejętności?
Podziel się swoim talentem, zaprezentuj go przed wybitnymi jurorami i wygraj statuetkę „The Voice of Powiat” oraz atrakcyjne nagrody.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy nagrać swoją ulubioną piosenkę, następnie wysłać ją wraz z kompletem czytelnie wypełnionych dokumentów.
Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dwóch etapach:
ETAP I NABÓR ZGŁOSZEŃ
ETAP II PRZESŁUCHANIA I FINAŁ NA ŻYWO NA SCENIE FABRYCZKI
Jak zgłosić uczestnika?
Jak wysłać zgłoszenie?
Kto zasiada w jury?
Kiedy odbędzie się finał konkursu?
Tego wszystkiego dowiecie się wkrótce!
Ten czas jest dla Ciebie!
Już teraz przygotuj nagranie i czekaj na kolejne wskazówki od nas.
Pamiętaj!
Jury oceniać będzie poziom i jakość wykonania, interpretację, intonację, walory wokalne, ogólny wyraz artystyczny i aktorski. Dlatego prosimy o przygotowanie się i odpowiedni dobór repertuaru do wieku i możliwości wokalnych.
Więcej informacji już niebawem. Obserwuj nas!
Naszą Voice’ową młodzież angażujemy w ciekawe projekty muzyczne i artystyczne.
Dzięki nam uczestnicy poznali pracę przed kamerą, w profesjonalnym studiu nagrań oraz uczestniczyli w warsztatach wokalnych z trenerem. Wzięli udział w wydarzeniu artystycznym z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, a także nagrali teledyski.
https://www.youtube.com/watch?v=BUX0MJm-mpI
https://www.youtube.com/watch?v=eJWCqaHhaE4
https://www.youtube.com/watch?v=JCwT0sgMiZE&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=iBNC1zrseZs
https://www.youtube.com/watch?v=QAMmx_hfU-0&t=95s
https://www.youtube.com/watch?v=aSYuUd06zzQ
W ramach nagrody specjalnej Adam Lubiak - Starosta Wołomiński młodzi artyści nagrali:
W I edycji utwór pt. ,,Bo świat to my” z wokalistką Izabela Szafrańska
https://www.youtube.com/watch?v=eFmR27GmG0g
W II edycji utwór pt. „Świat to my” z piosenkarką i trenerem wokalnym Monika Urlik
https://www.facebook.com/fabryczka.wolomin/videos/279777963653593
W III edycji utwór pt. „Ufaj mi” z piosenkarką Kasia Dereń
https://www.youtube.com/watch?v=OY8mXYudtxk
Serdecznie zapraszamy!
Warsztaty Historyczne w Fabryczce w Wołominie!
Zapraszamy do Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka na 3 godzinne warsztaty historyczne w dniach 9, 10 i 11 maja 2023 roku prowadzone przez Grupę Historyczno-Edukacyjną Szare Szeregi.
PROGRAM PROJEKTU
I. Teoretyczna Lekcja Historii z czasu okupacji, które zostaną przedstawione cztery wydarzenia historyczne.
a) Powstanie Armii Krajowej
b) Znak Polski Walczącej- "Kotwica".
c) Okupacja-nasi rówieśnicy.
d) Struktury państwa podziemnego "Tajne Komplety".
Nowoczesna forma warsztatów historycznych ma zainteresować odbiorców tematem przeszłości, zainspirować postawą patriotyczną pokoleń walczących o Niepodległość Polski w II wojnie światowej
oraz przekazać najważniejsze informacje o treści historycznej i patriotycznej.
Zadaniem projektu jest wykształcenie u młodych odbiorców spójnej wizji naszej przeszłości, z logicznym ciągiem wydarzeń natury przyczynowo -skutkowej.
Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" realizuje zadania w ramach uświetnienia i krzewienia polskich wartości, obyczajów, historii oraz szerzenia postaw patriotycznych
a także uświadamia społeczeństwu o nieznanych aspektach historii swojej ojczyzny w walkach o niepodległość. Zwiększenie popularności i atrakcyjności polskiej wojskowości.
Kształtowanie świadomości historycznej. Warsztaty te mają na celu pokazać zaangażowanie i braterstwo młodych Polaków harcerzy z różnych organizacji młodzieżowych
w walce o wolność stolicy w akcji Burza. Losy pokolenia Kolumbów Polaków czasu II Rzeczpospolitej.
II. Warsztaty krawieckie.
Szycie opasek biało-czerwonych na epokowych maszynach na korbkę z 1916 roku. Opaska jest własnością uczestnika pikniku.
III. Szpital Polowy
Można również nauczyć się podstawowych zasad "sanitarnych", poznać medykamenty (łóżko, nosze, torby sanitariuszek , umundurowanie.....), używane podczas okupacji i Powstania Warszawskiego.
Zaprezentujemy techniki bandażowania, opatrzymy rannego oraz przeniesiemy go na noszach i dostarczymy do Szpitala Polowego.
Udział kobiet w Powstaniu Warszawskim często jest marginalizowany i umniejszany. Należy jednak zaznaczyć, iż także one odegrały ogromną rolę w tej nierównej walce z okupantem.
Kobiety w Powstaniu Warszawskim były sanitariuszkami, kucharkami, łączniczkami, minerkami, żołnierkami oraz peżetkami -to te, które należały do organizacji Pomoc Żołnierzowi.
Nie zabrakło także kobiet – szeregowych żołnierzy, które walczyły z bronią w ręku (Magdalena Grodzka- Gużkowska była strzelcem wyborowym). Sanitariuszki poświęcały się zostając przy rannych i umierających w szpitalach.
Były prawdziwymi bohaterkami.
IV. Zajęcia z musztry – dyscypliny wojskowej oraz rekonstruktorzy będą przedstawiać swoje umundurowanie , wyposażenie wojskowe i eksponaty.
Zajęcia z naziemnej linii łączności. Podłączanie telefonów polowych.
Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmujemy:
- telefonicznie pod nr 501-981-346
- na adres email fabryczka@powiat-wolominski.pl
· 9 maja zapisy dla przedszkoli
· 10 maja zapisy dla szkół podstawowych
· 11 maja zapisy dla szkół średnich
Koszt warsztatów
- 40 zł / uczestnik
- w cenie 3 h zajęć zgodnie z programem i ciepła, pożywna zupka.
Zaproszenie!
Warsztaty szkoleniowe "Internet bez hejtu"!
W dniu 27.01.2023 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty szkoleniowe dla uczniów klas IV-VI, dotyczące bezpieczeństwa w sieci internetowej pt. ,,Internet bez hejtu’’. Zajęcia poprowadziły Panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tłuszczu. Głównym celem zajęć było uwrażliwienie naszych uczniów na problem obrażania w internecie, zapoznanie z pojęciami hejt i mowy nienawiści oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem.
Pedagodzy przeprowadzili pogadankę na temat „co to jest hejt”, jakie są sposoby obrażania w sieci i jak przeciwdziałać takiej przemocy. Następnie obejrzeliśmy film „Dodaj Znajomego”, a po jego obejrzeniu rozpoczęła się dyskusja na temat „mowy nienawiści” w sieci komputerowej. Rozmawialiśmy o Asi i Adamie i odczuciach, jakie im towarzyszyły w momencie, gdy byli ofiarami hejtu.
5W kolejnej części zajęć, uczniowie stworzyli antyhejtowe zasady, które pomogą uniknąć im przykrych sytuacji w sieci oraz pokazują jak reagować na hejt.
Zasady antyhejtowe:- Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili.
- Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i ją skasuj.
- Nie odpowiadaj agresją na agresję.
- Nie przesyłaj hejterskich komentarzy dalej.
- Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
- Zgłaszaj hejt korzystając z opcji dostępnych w serwisach internetowych.
- Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
- Gdy coś Ci się nie podoba, wyraź to kulturalnie.
- Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
- Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania 116 111.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą teraz bardziej uwrażliwieni na problem obrażania w internecie, a stworzone zasady pomogą im uniknąć przykrych sytuacji w sieci.
Konkurs chemiczny „Molekuła”
Nasze uczennice: Wiktoria Borczyńska i Julia Rosłon przeszły do etapu wojewódzkiego w konkursie chemicznym „Molekuła”! Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 11 im. Żołnierzy I Dywizji Kościuszkowskiej w Warszawie. W tym roku przebiega on pod hasłem „Pierwiastek (nie)znany sprawca reakcji chemicznych”. Honorowy patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty, Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy i Rada Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Pozostaje nam tylko życzyć powodzenia naszym uczennicom i trzymać kciuki za dalsze sukcesy! Gratulujemy!
Nauczyciel chemii
- Klaudia Karolak
Dla Babci i Dziadka!
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Choć uroczyste świętowanie Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole odbędzie się 26 stycznia, to nasi uczniowie na zajęciach dodatkowych własnoręcznie wykonały drobne podarunki dla swoich bliskich.
Filcowe serduszka podarowane dziadkom wyrażają szacunek i podziękowania za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
Archiwum Aktualności