• Organizacja pracy świetlicy

• ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Zespołu Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem w roku szkolnym 2022/2023

I.  ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ KORZYSTAJĄ:

1.  Uczniowie dowożeni do szkoły gminnymi autobusami, czekający na zajęcia przed lekcjami lub czekający na odwóz po lekcjach

2.  Pozostali uczniowie ze względu na czas pracy rodziców

3.  Uczniowie, którzy czekają na zajęcia pozalekcyjne

4.  Uczniowie, którzy nie uczęszczają na zajęcia edukacyjne z religii organizowane w szkole

5.  Uczniowie, z którymi zastępstwo za nieobecnego nauczyciela realizuje wychowawca świetlicy.

II.  DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ UCZNIOWIE SĄ PRZYJMOWANI NA PODSTAWIE PISEMNEJ DEKLARACJI RODZICA LUB PRAWNEGO OPIEKUNA.

III.  ORGANIZACJA PRACY:

1.  Opieką świetlicową są objęci uczniowie, którzy zgłosili się na zajęcia świetlicowe. Ich obecność na zajęciach odnotowuje się na liście obecności.

2.  Grupa przydzielona nauczycielowi na daną godzinę zajęć świetlicowych nie może być większa niż 25 uczniów.

3.  Czas pracy świetlicy jest skorelowany z czasem trwania zajęć lekcyjnych oraz przerw.

4.  Zajęcia odbywają się zgodnie z wynikającym z organizacji pracy szkoły świetlicowym planem zajęć dnia.

5.  Świetlica zapewnia opiekę uczniom w stołówce szkolnej podczas spożywania ciepłego posiłku.

IV.  FORMY PRACY NA ŚWIETLICY:

1.  Zajęcia manualne, plastyczne, techniczne (zabawy konstrukcyjne, układanki, puzzle, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, sklejanie i wyklejanie, szycie i wyszywanie, modelowanie, origami itp.)

2.  Zajęcia muzyczne, ruchowe z elementami choreografii (zabawy taneczne, zabawy ruchowe przy muzyce itp.)

3.  Żywe słowo, teatralne formy pracy (pisanie bajek, opowiadań, zabawy z zastosowaniem dramy, programy artystyczne, inscenizacje, przedstawienia itp.)

4.  Zajęcia sportowo-turystyczne (gry i zabawy sportowe, ćwiczenia gimnastyczne w Sali i na boisku szkolnym, rajdy, wycieczki itp.)

5.  Zajęcia czytelniczo-medialne ( czytanie prasy dla dzieci, bajek, baśni, opowiadań, wierszy, oglądanie programów i filmów edukacyjnych, korzystanie z programów komputerowych itp.)

6.  Zajęcia wzbogacające posiadane wiadomości, profilaktyczne ( rozmowa, pogadanka, gry dydaktyczne i edukacyjne, zabawy tematyczne, karty pracy itp.)

7.  Zajęcia inspirujące rozwój różnorodnych zainteresowań i pasji (zabawy tematyczne, konkursy, kwizy, układanie i rozwiązywanie krzyżówek, zagadek itp.)

8.  Zajęcia o charakterze korekcyjno-kompensacyjnym, terapeutycznym i wyrównawczo-dydaktycznym (zajęcia w grupie, ćwiczenia grafomotoryczne, odrabianie prac domowych, karty pracy, gry dydaktyczne itp.)

9.  Gry i zabawy (gry i zabawy ruchowe w sali i na boisku szkolnym, gry dydaktyczne i edukacyjne, zabawy relaksujące itp.)

10.  Relaksujące, wyciszające (relaks przy muzyce, wypoczynek na materacach, zabawy wyciszające i relaksujące, dowolne zabawy dzieci, oglądanie bajek, spacery itp.)

11.  Imprezy i uroczystości świetlicowe i szkolne.