Regulamin świetlicy szkolnej

ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Zespołu Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem

1. Świetlica jest integralną częścią szkoły. W swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w programie wychowawczym szkoły.
  2. Świetlica szkolna organizuje opiekę wychowawczą dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu (dojścia) do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole.
  3. Świetlica szkolna jest dla wychowanków miejscem, które zapewnia:
  1. opiekę, pomoc i radę w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności,
  2. odpoczynek czynny, ruch (na boisku szkolnym, w sali zabaw, na placu zabaw) i kontakt z przyrodą,
  3. naukę organizowaną w odpowiednim miejscu i przy właściwej pomocy,
  4. rozrywkę, zabawę realizowaną pojedynczo, w małych grupach i zbiorowo,
  5. wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań, dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji (plastycznej, muzycznej, dramatycznej).

Prawa i obowiązki wychowanka

1. Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej ma prawo do:
  • wyboru własnej formy aktywności spośród propozycji zajęć,
  • swobody w wyrażaniu myśli i przekonań,
  • korzystania z pomieszczeń świetlicowych, materiałów plastycznych, zabawek, gier, filmów,
  • korzystania z pomocy wychowawcy w odrabianiu zadań,
  • korzystania z organizowanych form dożywiania.
  • życzliwego, podmiotowego traktowania.
  1. Uczniowie oczekujący na zajęcia i kończący zajęcia lekcyjne zobowiązani są przyjść do świetlicy szkolnej i zgłosić swoją obecność wychowawcy.
  2. Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej zobowiązany jest do:
  • systematycznego udziału w zajęciach,
  • zgłoszenie wychowawcy każdorazowego wyjścia z sali,
  • dbania o porządek i wystrój świetlicy,
  • korzystania z wyposażenia świetlicy wyłącznie pod opieką i za zgodą wychowawcy świetlicy,
  • poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy,
  • kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych jak i w trakcie pobytu w stołówce szkolnej, respektowania poleceń nauczyciela-wychowawcy,
  • pozostawiania tornistra w wyznaczonym miejscu,
  • przestrzegania zasad bezpieczeństwa,
  • przestrzegania regulaminu świetlicy.
  1. Każdy uczestnik zajęć świetlicowych może otrzymać nagrodę za udział w konkursach, w postaci:
  • dyplomu,
  • drobnej nagrody rzeczowej.
  1. Za nieprzestrzeganie zasad dobrego wychowania, naruszanie Regulaminu świetlicy przewidziane są następujące kary:
  • upomnienie ustne udzielone przez wychowawcę świetlicy,
  • powiadomienie wychowawcy klasy o złym zachowaniu.

WIADOMOŚCI

• Zespół Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem