• Regulamin świetlicy szkolnej

• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
          Zespołu Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem

1.  Świetlica jest integralną częścią szkoły. W swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w programie wychowawczym szkoły.

2.  Świetlica szkolna organizuje opiekę wychowawczą dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu (dojścia) do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole.

3.  Świetlica szkolna jest dla wychowanków miejscem, które zapewnia:

a.  opiekę, pomoc i radę w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności,

b.  odpoczynek czynny, ruch (na boisku szkolnym, w sali zabaw, na placu zabaw) i kontakt z przyrodą,

c.  naukę organizowaną w odpowiednim miejscu i przy właściwej pomocy,

d.  rozrywkę, zabawę realizowaną pojedynczo, w małych grupach i zbiorowo,

e.  wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań, dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji (plastycznej, muzycznej, dramatycznej).

PRAWA I OBOWIĄZKI WYCHOWANKA

1.  Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej ma prawo do:

a.  wyboru własnej formy aktywności spośród propozycji zajęć,

b.  swobody w wyrażaniu myśli i przekonań,

c.  korzystania z pomieszczeń świetlicowych, materiałów plastycznych, zabawek, gier, filmów,

d.  korzystania z pomocy wychowawcy w odrabianiu zadań,

e.  korzystania z organizowanych form dożywiania.

f.  życzliwego, podmiotowego traktowania.

Uczniowie oczekujący na zajęcia i kończący zajęcia lekcyjne zobowiązani są przyjść do świetlicy szkolnej i zgłosić swoją obecność wychowawcy.

Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej zobowiązany jest do:

a.  systematycznego udziału w zajęciach,

b.  zgłoszenie wychowawcy każdorazowego wyjścia z sali,

c.  dbania o porządek i wystrój świetlicy,

d.  korzystania z wyposażenia świetlicy wyłącznie pod opieką i za zgodą wychowawcy świetlicy,

e.  poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy,

f.  kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych jak i w trakcie pobytu w stołówce szkolnej, respektowania poleceń nauczyciela-wychowawcy,

g.  pozostawiania tornistra w wyznaczonym miejscu,

h.  przestrzegania zasad bezpieczeństwa,

i.  przestrzegania regulaminu świetlicy.

Każdy uczestnik zajęć świetlicowych może otrzymać nagrodę za udział w konkursach, w postaci:

a.  dyplomu,

b.  drobnej nagrody rzeczowej.

Za nieprzestrzeganie zasad dobrego wychowania, naruszanie Regulaminu świetlicy przewidziane są następujące kary:

a.  upomnienie ustne udzielone przez wychowawcę świetlicy,

b.  powiadomienie wychowawcy klasy o złym zachowaniu.